RizikZa svaku kompaniju u toku izvršavanja poslova (na domaćem ili međunarodnom tržištu) postoji mogućnost nastupanja nepredvidivih događaja koji mogu direktno uticati na ostvarivanje očekivanih rezultata. 

Rizik sa svojim štetnim posledicama može onemogućiti uspešno poslovanje i negativno uticati na očekivane poslovne rezultate u razmeni dobara i usluga. Politika osiguranja od rizika, kod savremenih kompanija, predstavlja sastavni deo poslovne politike. Spoznaja rizika, uzroka njihovih pojava i posledica koje prouzrokuju, bitan je uslov za sprečavanje mogućih šteta. Sprečavanje mogućih šteta se postiže odgovarajućim instrumentima i načinima odgovora na rizike.

Različiti autori različito definišu pojam rizika. Takođe postoji više različitih definicija rizika u zavisnosti sa kog aspekta se isti posmatraju. Jedno je zajedničko za sve definicije, a to je da: Rizik predstavlja događaj koji može uticati na postizanje definisanog poslovnog cilja.

S obzirom da se termin rizika najviše vezivao za bankarski i sektor osiguranja, rizik se ranije najčešće posmatrao kao negativna pojava. Za razliku od prošlih vremena, danas se rizik posmatra kao odstupanja od željenog stanja koje može imati pozitivne i/ili negativne efekte na postizanje ciljeva (ISO 31000:2009).

U odnosu na aspekt sa kojeg se posmatraju, podelu rizika je moguće izvršiti na više različitih kategorija:

  1. Sa aspekta prenosivosti, rizici mogu biti:
    1. prenosivi
    2. neprenosivi
  2. Po Bazelskoj konvenciji (Basel II), rizici se dele na:
    1. sistemske
    2. strategijske
    3. rizik reputacije
    4. rizik likvidnosti
    5. pravni/politički rizik
  3. Ako govorimo o spoljnotrgovinskom poslovanju, najčešće korišćena podela poslovnih rizika obuhvata:
    1. robne rizike
    2. finansijske rizike
    3. političke rizike…